ניתוח ליישור מחיצת האף ותיקון קונכיות

הניתוחים לתיקון סטייה של מחיצת האף ולהקטנת קונכיות נחשבים לניתוחים הנפוצים ביותר ברפואת אף אוזן גרון. שני הניתוחים באים לפתור חסימה מכאנית של האף, שגורמת לקשיי נשימה.

למרות שמדובר בפרוצדורות מעט שונות, הן "הוצמדו" זו לזו – וזאת משום שמחיצה עקומה גורמת, במקרים רבים, להגדלת הקונכיות, ובניתוח אפשר "לתפוס שתי ציפורים במכה": גם ליישר את המחיצה וגם לטפל באופן כירורגי בקונכיות שהתרחבו.

הקונכיות הן שהופכות נשימה מהאף לנשימה טובה, נכונה ובריאה יותר מנשימה דרך הפה – וזאת באמצעות סינון, חימום ולחלוח האוויר הנשאף. עם זאת, כאשר הן גדלות ומתעבות, הן עלולות לגרום לחסימה או היצרות של חלל האף – וכך לגרום לתחושה של "אף סתום", כמו בצינון, ולהקשות על הנשימה.

ניתן לנסות טיפולים תרופתיים שונים להקטנת הקונכיות ושיפור הנשימה האפית. אם הטיפולים השמרניים (תרופתיים) כשלו והקונכיות הגדולות באף פוגעות באיכות החיים של המטופל – ההמלצה היא לשקול ניתוח לטיפול בבעיה.

בשל תפקידן החשוב בנשימה (ובתחומים נוספים, כמו חוש הריח), הנטייה היא שלא לכרות אותן בשלמותן – אלא להסיר מהן בעדינות את הרקמה העודפת, ולשמור על מבנה ותפקוד הקונכיה.

סטייה במחיצת האף (כלומר: מחיצה שאיננה ישרה) יכולה אף היא לגרום לקשיי נשימה ולפגיעה באיכות החיים. בניתוח לתיקון מחיצה עקמומית שוקדת המנתחת על תיקון הבעיה וייצור מחיצה שתהיה סימטרית.

הניתוחים מתבצעים בהרדמה כללית.הניתוח מתבצע בתוככי האף, ללא חתך חיצוני, ולא משנה את מראה האף. בתום הפעולה מוכנסים אל הנחיריים שני טמפוני לחץ.

לאחר השגחה של לילה אחד מוציאים את הטמפונים והמטופל משוחרר לביתו. ניתנת חופשת מחלה של שבוע, במהלכה מומלץ לנוח ולנקות את ההפרשות מהאף ע"י שטיפות עם תמיסת מי מלח. בתקופה זו האף יהיה סתום, ויחזור וייפתח בהדרגה.

שני הניתוחים נחשבים לפרוצדורות מוצלחות, בטוחות ועם שיעורי הצלחה גבוהים בידיים מיומנות. עם זאת, ככל התערבות כירורגית, קיימים לפעולה סיכונים נדירים, הכוללים זיהום, דימום, פגיעה בחוש הריח, נקב במחיצת האף והידבקויות.

פרוצדורה ליישור המחיצה נקראת SMR או Septoplasty והליך לטיפול בקונכיות נקרא Conchotomy (כריתת קונכיה) או Turbinate Reduction (הקטנת קונכיה). ניתן לבצע את כל אחת מהפרוצדורות בנפרד, או את שתיהן ביחד, במהלך ניתוחי אחד.