רדיוכירורגיה לטיפול בטריג'מינל נוירלגיה – תוצאות ארוכות טווח:

טרגימנל נאורלגיה היא מחלה שבה מופיעים כאבים עזים בפיזור העצב התחושתי של הפנים – העצב הטרג׳ימנלי. הכאב לרוב מופיע באזור הלחי והלסת, אך יכול להגיע לכל חלקי הפנים ואף לחלק הקדמי של הקרקפת. הכאב בטריג׳מנל נאורלגיה מתואר ככאב חמור ופתאומי שמרגיש כמו זרם חשמלי, או שריפה. הטיפול הראשוני במחלה הינו תרופתי, אך כאשר הטיפול התרופתי אינו מצליח להביא להקלה משמעותית בכאב או כאשר המטופל אינו מסתגל לתופעות הלוואי של הטיפול התרופתי, פונים לאופציה הניתוחית. אחת מהאופציות הניתוחיות הינה רדיוכירורגיה, והיא הומצאה כבר ב1951. מאז התפתחה והשתכללה, וכיום זוהי השיטה הניתוחית הכי פחות פולשנית לטיפול במחלה.
במחקר שנערך ב2016 בצרפת, עקבו אחר תוצאות ארוכות טווח של הניתוח הרדיוכירורגי. במחקר השתתפו 497 מטופלים שנבדקו לפני ואחרי הניתוח, על מנת לבדוק את תדירות הכאב, חומרת הכאב ואת תפקוד העצב לאחר הניתוח. תוצאות המחקר הראו שלאחר 10 ימים בממוצע, 92% המטופלים היו ללא כאב כלל. ההסתברות של אותם מטופלים להישאר ללא כאב וללא תרופות במשך 3 שנים עומדת על כ 72% ואילו ההסתברות להישאר ללא כאב במשך 10 שנים עומדת על כ45%.
בנוסף, כאשר בדקו את ההסתברות של אותם מטופלים לאזן את הכאב בעתיד ללא טיפול ניתוחי נוסף, ההסתברות לכך עמדה על כ 70% ללא ניתוח נוסף במשך 10 שנים. גם כאשר בחנו את שביעות רצונם של המטופלים, 94% דיווחו על רמה גבוהה של שביעות רצון מהניתוח.
המחקר מעיד כי רדיוכירורגיה הינה אופציה ניתוחית בטוחה ואפקטיבית גם לטווח הארוך, ובשילוב עם אחוז סיבוכים נמוך מאוד, ניתוח רדיוכירורגי יכול להוות אופציה ניתוחית מתאימה עבור חולים בטריג'מינל נוירלגיה. עם זאת, לפני הטיפול בטריג'מינל נוירלגיה, יש לשקול עם המנתח את כלל האפשרויות הניתוחיות בהתאם למטופל, ולהכיר את התועלת והסיכונים בכל אלטרנטיבה ניתוחית.
לקריאה נוספת על טיפולים בטריג'מינל נוירלגיה: https://sufaroneurosurgeon.co.il/%D7%98%D7%A8%D7%92%D7%99%D7%9E%D7%A0%D7%9C-%D7%A0%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%9C%D7%92%D7%99%D7%94/