ניתוח נוירואנדוסקופי – הדור הבא של ניתוחי בסיס הגולגולת

ניתוחי מוח מבוצעים היום במגוון שיטות שונות. חלקן מצריכות הסרה של חלק קטן מהגולגולת על מנת לאפשר גישה ישירה למוח, אחרות עושות שימוש במיקרוסקופ ניתוחי כדי לקבל תמונה של המוח, ושיטה נוספת, פולשנית פחות, עושה שימוש באנדוסקופ המאפשר לראות את רקמת המוח מעומק הרקמה ולבצע את עבודת המנתח מתוך המוח. לפני הכל, מהו בכלל אנדוסקופ? אנדוסקופ הינו צינור ארוך וגמיש, אליו מחוברת מצלמת ברזולוציה גבוהה, וכן כלים נוספים המאפשרים למנתח לצפות ברקמה ובמבנים התוך מוחיים הסמוכים לרקמה, וכן ביצוע פעולות, כגון הסרת גידול, או דגימת רקמה.

טכניקת הניתוח הנוירואנדוסקופית נכנסה לשימוש כבר בשנות ה90, אמנם בשנים האחרונות התחום הנוירואנדוסקופי הולך ומתפתח כך שמכשירים מתוחכמים ומשוכללים, "הדור החדש" של הניתוחים הנוירואנדוסקופים, נכנס יותר ויותר לשימוש. הדור החדש של האנדוסקופים, מאפשר להגיע לאזורים עמוקים במוח שבעבר למנתח לא הייתה יכולת גישה. ביצוע הניתוח כולל מעבר דרך חורים מזעריים בגולגולת, או כניסה דרך האף או הפה אל תוך המוח.

מהם יתרונותיו הגדולים של הניתוח? לקצה האנדוסקופ, מחוברת מצלמה ברזולוציה גבוהה מאוד, המקנה יכולת הבנה של המבנים הבעייתיים, והבנה של הטקסטורה של הרקמה. בנוסף לתמונה האיכותית, האנדוסקופ מאפשר לקבל זוויות שונות המרחיבות את שדה הראייה של המנתח, וכך מקנות שדה ניתוחי רחב יותר ופתוח יותר, המאפשר למנתח להזיז פחות מבנים בדרכו אל הבעיה. הזזה מופחתת של מבנים, מונעת תנועות מיותרות שעלולות לפגוע במבנים חיוניים למוח, ומשמעותה, הפחתת טראומה למוח לאחר הניתוח ופחות סיבוכים.

מה דורש ניתוח אנדוסקופי מהמנתח? הכלים הניתוחים המשמשים בניתוח אנדוסקופי והטכניקות הדרושות לביצוע הניתוח דורשים רמת מיומנות ומקצועיות גבוהה ומתקדמת ביותר מהמנתח. במהלך הניתוח, המנתח עובר בין מגוון תצוגות ומסכים, מתמרן במקביל בין הכלים השונים וכל אלו, תוך כדי טיפול בבעיה הנמצאת בתוך המוח. כדי לבצע את הניתוח בצורה הכי טובה, ישנה חשיבות אפילו למיקום הציוד והצוות הניתוחי בחדר הניתוח. מיקום האביזרים והצוות הינו קריטי כדי לאפשר למנתח למקסם את הקורדינציה הדרושה לביצוע הניתוח ולבצע אותו בצורה הטובה ביותר.

אין ספק שעתיד הנוירוכירורגיה מורכב מניתוחים אנדוסקופים, המאפשרים צמצום של הסיבוכים ופלישה מינימלית אל תוך המוח תוך כדי שמירה על תוצאות ניתוח מקסימליות.

ד"ר סופרו הינו מומחה בניתוחי בסיס גולגולת מורכבים ובעל ניסיון רב בטיפול בניתוחי מח בעזרת אנדוסקופ.

לקריאה נוספת על הטיפולים השונים בגידולי מוח לחצו כאן