לחץ על עצבי הראיה עלול להוביל לנזק מוחי קבוע

גידולי בלוטת יותרת המוח, הם גידולים יחסית נפוצים האחראים ל10-15% מגידולי המוח הראשונים (גידולים שאינם גרורות). מלבד ההשפעות התפקודיות של הגידולים הנובעות בעיקר מהפרשת הורמונים בלתי סדירה, לגודל הגידול עצמו ישנה השפעה מבנית, כאשר במידה והגידול גדול באופן משמעותי, הוא פולש לאזור סמוך לכיאזמה האופטית (האזור במוח בו מצטלבים 2 עצבי הראייה) ועלול לגרום להפעלת לחץ פיזי על הכיאזמה, ולהוביל בהמשך להפרעות בשדה הראייה שעלולות להוביל לנזק קבוע בראייה. מלבד גידולים של היפופוזיה, ישנם גידולים נוספים הפולשים לאזור יכולים לגרום להפרעות ראייה דומות.

מחקרים מראים כי למרות הניסיון למזער את הנזק לעצב הראייה, עבור כ-20% מהחולים חדות הראייה אינה משתפרת בצורה משמעותית גם לאחר הטיפול הכירורגי בגידול וניסיון הורדת הלחץ מעצב הראייה.

מה גורם לנזק הקבוע, ולמה אחרי הטיפול הניתוחי עדיין יש מקרים בהם הנזק לא חולף?

במחקר שהתפרסם במרץ 2016 על ידי ד"ר סופרו, נמצא שהלחץ המופעל על עצב הראייה על ידי הגידול, גורם לשרשרת תגובות עצביות הגורמות להתנוונות של סיבי העצב בהמשך מסלול הראייה עד כדי פגיעה ממשית באזור במוח האחראי על הראייה (הקורטקס הויזואלי, visual cortex). הפגיעה המוחית היא זו שיוצרת את הנזק הקבוע.

את התנוונות במסלול הראייה ובמוח ניתן לזהות על ידי אמצעי הדמייה, ולקבוע האם היא התרחשה או לא, ובמידה וכן מה היקפה. המטרה היא שבעתיד אמצעי הדמייה אלו יוכלו לסייע לקבוע מי מהמטופלים בעלי יכולות החלמה טובה יותר לאחר ניתוח להסרת לחץ על עצב הראייה, ומי מהמטופלים נוטים לפגיעה ראייתית קבועה.

לקריאה נוספת על גידולי היפופיזה לחצו כאן