חשיבות האבחנה המהירה בארתריטיס טמפורלית

ארתריטיס טמפורלית (נקראת גם giant cell arteritis) הינה מחלה דלקתית של כלי הדם, שלרוב מופיעה בעורק הנמצא באזור הרקה. הסימנים הקלאסים של המחלה כוללים חום, עייפות, חוסר תיאבון וירידה במשקל, וכאב ראש חמור. בנוסף, ייתכן אובדן ראייה זמני, ואף במקרים חמורים אבדן הראייה יכול להיות קבוע (עד 15%-25% מהמקרים).  מחקרים שפורסמו לאורך ה-20 שנים האחרונות מוכיחים בזה אחר זה את חשיבותה של האבחנה המוקדמת המאפשרת התחלת טיפול מוקדם ועל ידי כך עשויה למנוע את התדרדרות הראייה וסיבוכים חמורים של המחלה. מחקרים רבים הראו ששיעור אובדן ראייה יורד בצורה משמעותית כאשר ישנה אבחנה מוקדמת. האבחנה מבוססת על מספר מרכיבים: סימנים ותסמינים שמציג המטופל (בינהם: כאבי ראש חמורים, רגישות בקרקפת, אבדן ראייה פתאומי או משתנה), תוצאות מעבדה רלוונטיות, אמצעי הדמייה שונים, וביופסיה של העורק הפגוע הנמצא באזור הרקה, שהיא האבחנה הסופית והחד משמעית.

על ידי אבחנה מוקדמת, ניתן להשיג שליטה מהירה במחלה על ידי טיפול הולם. הטיפול הניתן במצבים של ארטריטיס טמפורלית הינו סטרואידים במינון גבוה. לפני תחילת הטיפול הראשוני אין הכרח לבצע ביופסיה, והאבחנה הראשוני יכול להתבסס רק על סימנים, מעבדה והדמייה. אמנם בהמשך, כדי להגיע לאבחנה סופית, ולאמת את התוצאות והחשד במחלה, ועל מנת להמשיך בטיפול לאורך זמ, כל מטופל החשוד כחולה בארטריטיס טמפורלית צריך לבצע ביופסיה של העורק הפגוע.  כלומר, ביופסיה של העורק הפגוע היא הדרך העיקרית לאישור אבחנה של ארתריטיס טמפורלית, והיא היחידה שתיתן אבחנה וודאית למחלה.

מהי ביופסיה של עורק? ביופסיה הינו תהליך של לקיחת דגימה מרקמה בגוף. במקרה של ארתריטיס טמפולרית, דוגמים מספר סגמנטים מהעורק הפגוע ובוחנים אותם תחת מיקרוסקופ. הצפייה היא למצוא תאים בעלי צורה מיוחדת שאופיינים למחלה, ואינם נמצאים ברקמת עורק תקינה. תאים אלו נקראים Giant cells. איתור תאים אלו תחת מיקרוסקופ, תאפשר אבחנה של המחלה.

לקריאה נוספת על ארתריטיס טמפורלית לחץ כאן