הצטברות נוזל בחללי המוח, הידרוצפלוס

באופן תקין, במוח ישנו נוזל הנמצא בחללי המוח, הנוזל זורם בין המוח לחוט השדרה ומקנה הגנה מכנית וחיסונית למוח ולגולגולת. במצבים בהם הזרימה של הנוזל נחסמת, הנוזל מצטבר בחללי המוח, ויוצר מצב הנקראהידרוצפלוס. הצטברות הנוזלים גורמת להגדלה של החללים במוח בהם נמצא הנוזל וזה גורם להפעלה של לחץ על רקמת המוח.  

הידרוצפלוס יכול להופיע אצל אנשים בכל גיל, אבל נפוץ יותר במבוגרים. הסיבות לחסימת הזרימה של הנוזל שונות ורבות, בינהן: דימום מוחי, טראומה לראש, זיהום, גידול או סיבוכים שונים מניתוח. עם זאת, ייתכנו מצבים שונים שהסיבה להידרוצפלוס אינה ידועה.

מהם הסימנים והסימפטומים של הידרוצפלוס? ירידה קוגניטיבית הדרגתית, הפרעות הליכה, והפרעה בשליטה על שלפוחית השתן. הסימנים והסימפטומים של המחלה מזכירים את אלו של מחלת פרקינסון או אלצהיימר ולכן במקרים רבים האבחנה של המחלה מתעכבת או מתפספסת. ניתן לאבחן הידרוצפלוס על ידי אמצעי הדמייה כמו CT או MRI, ועל ידי בדיקת ניקור מותני.

איך מטפלים? כיום הטיפול המקובל להידרוצפלוס הוא הכנסה של מערכת שאנט למוח בניתוח. שאנט הינו צינור פלסטיק גמיש ויציב, בניתוח ממקמים קצה אחד של הצינור בחללי המוח או בחוט השדרה, ואת הקצה השני לרוב ממקמים בבטן. השאנט מאפשר ניקוז של עודפי הנוזלים מהמוח אל חלל הבטן. בחלל הבטן הנוזלים נספגים כחלק מהסירוקלציה התקינה וכך בעצם מפונים מהמוח.  הטיפול מאפשר לחללי המוח לחזור לגודל התקין והנורמלי,

אבחנה מוקדמת וטיפול מוקדם משפרים את הסיכויים להחלמה טובה, והצלחתו של השאנט. ללא טיפול, הסימפטומים יכולים להחמיר עד כדי מוות.

לקריאה נוספת על הידרוצפלוס לחצו כאן