גידול בהיפופזיה עלול לגרום להפרעה בתפקוד המיני

בלוטת ההיפופיזה היא בלוטה קטנה שנמצאת במרכז המוח, הבלוטה שוקלת בסה״כ 1.2 גרם ובכל זאת מהווה חלק מרכזי במערכת המייצרת הורמונים המופרשים לדם. ההורמונים המופרשים מהבלוטה, מגיעים אל איברים שונים ומשפיעים על פעילויות רבות. דוגמא אחת מיני רבות, היא השפעת ההורמונים מההיפופיזה על ייצור הזרע ועל התפקוד מיני.

ברוב המקרים של גידולים בהיפופיזה מדובר במקרים שפירים. אמנם למרות שנחשבים שפירים, כ-25-55% מהם פולשניים, וחלקם אף מציגים ביטויים קליניים אגרסיבים. אחד מהסימפטומים הנפוצים אצל גברים עם גידול בהיפופיזה הוא חוסר בתפקוד מיני, כאשר במקרים רבים תופיע הפרעה בזקפה.

במחקר שפורסם ב2018, ובו נבדקו המאפיינים השונים של גידולי היפופיזה, כמו למשל: גודל הגידול, רמת הפולשנות שלו, רמות ההורמונים שהוא מפריש ועוד. העריכו כיצד אותם מאפיינים שונים משפיעים על רמת התפקוד המיני בגברים. במחקר השתתפו 250 מטופלים, גברים בני 18-60 המאובחנים עם גידול בהיפופיזה. כלל הנחקרים דיווחו על הפרעה בתפקוד מיני במידה מסוימת לפני הניתוח להסרת הגידול.

כאשר בדקו את השפעת הניתוח על התפקוד המיני, כל המטופלים דיווחו על שיפור במצבם לאחר הניתוח. בנוסף, כאשר השוו בין הסרה מוחלטת של הגידול, להסרה חלקית של הגידול, גילו שכאשר מבצעים הסרה מוחלטת של הגידול, השיפור בתפקוד המיני הוא משמעותי יותר לעומת הסרה חלקית. כ65% מהנחקרים שעברו הסרה מלאה דיווחו על שיפור מוחלט בתפקוד המיני, ובנוסף, דיווחו על שיפור טוב יותר בתפקוד המיני מאלה שעברו הסרה חלקית בלבד.

פרמטר נוסף שבדקו אצל המטופלים הוא רמת הטסטוסטרון לפני ואחרי הניתוח, וכיצד היא משפיעה על התפקוד המיני. מטופלים שהיו עם רמות נמוכות יותר, סבלו יותר מתפקוד מיני לקוי, ומטופלים שהציגו עלייה ברמות הטסטוסטרון לאחר הניתוח, הציגו גם שיפור בתפקודם המיני.

מתוך המחקר נובע כי טיפול ניתוחי להסרת גידול בהיפופיזה הוא כלי אופטימלי לשיפור הסימפטומים הנובעים ממנו, במיוחד כאשר מדובר על הפרעות בתפקוד מיני. ישנם פקטורים שונים שיכולים לנבא את קצב ההחלמה מהפרעה בתפקוד המיני (כמו רמות טסטוסטרון, הסרה מלאה של הגידול). חשוב לזכור שחוסר תפקוד מיני אמנם משפיע על הבריאות הפיזית של המטופלים, אך בנוסף לכך, חוסר התפקוד משפיע על הבריאות הפסיכולוגית של המטופלים, ועלול לעורר סטרס ותחושה של ירידה בביטחון העצמי בקרב המטופלים. מכאן נובעת החשיבות שיש לזיהוי גורמי הסיכון והפקטורים המשפיעים על התפקוד המיני בגידולי היפופיזה.  

לקריאה נוספת על גידולי היפופיזה לחצו כאן