אקרומגליה ועודף בהורמון הגדילה

הורמון גדילה הינו הורמון הפועל על כל האיברים והרקמות בגוף. הורמון הגדילה מיוצר ומשוחרר בגוף מבלוטה הנמצא במוח ונקראת בלוטת ההיפופיזה. כאשר ההפרשה של ההורמון היא בכמות נורמלית, ההורמון כשמו, פועל על התאים השונים בגוף, ומאפשר את גדילתם והתפתחותם. מה קורה כאשר ההורמון מופרש בכמות גדולה מידי מהנורמה? מצבים כאלו יכולים להיות תוצאה של גידול בהיפופיזה. הגידול, גורם להפרשה יתרה של הורמון, מצב הנקרא אקרומגליה.

מה קורה בעודף הורמון גדילה (אקרומגליה)? אקרומגליה משפיע על איברים רבים בגוף, וגורם לשינויים המובילים העלולים לגרום לסיבוכים קשים. השינויים לרוב מתפתחים לאט, וייתכן וייקח שנים עד שיהיו נראים לעין. השינויים הגופניים כוללים: לשון ולסת גדולה, רווח בין השיניים, גבות דומיננטיות, ידיים ורגליים גדולות יותר מאשר מבעבר (עד כדי כך שיש שהן לא מתאימות לכפפות או נעליים ישנות), עור קשה ושומני, איברים פנימיים מוגדלים וכמובן שינויים נוספים רבים הנובעים מהשפעת ההורמון על כל המערכות.  

כאמור, הסיבה הנפוצה ביותר לעודף בהפרשת הורמון הגדילה גידול בבלוטת היפופיזה הנמצאת במוח. הגידול לרוב אינו סרטני, אך הוא גורם לבלוטה לייצר בעודף ובצורה לא תקינה את הורמון הגדילה. הגידול אמנם שפיר ולא חודרני, אך הוא מסוגל לגדול וכתוצאה מכך להפעיל לחץ על הרקמות מסביב לו, מצב העלול לגרום בנוסף לכאבי ראש והפרעות ראייה.

אבחנה של המחלה נעשית על ידי מבחני מעבדה שונים, ובהמשך בדיקות הדמייה שונות כמו MRI של המוח המסייע בזיהוי הגידול וקביעת מיקומו וגודלו.

איך מטפלים באקרומגליה? בשלב הראשון, המטרה בטיפול היא להפחית את ייצור ההורמון ולמנוע את הלחץ שהוא עלול ליצור במוח. הטיפול האופטימלי לכך הינו ניתוח להסרה של הגידול. הניתוח מבוצע בשיטה בההמנתח נכנס דרך חלל האף אל המוח ישירות אל בלוטת ההיפופיזה במוח.  

הסרה של הגידול ברוב המקרים גורמת לירידה חדה ברמות ההורמון, אך ישנם מצבים בהם רמות ההורומון נשארות גבוהות על אף הניתוח ויש לשלב טיפול נוספים כמו קרינה וטיפול תרופתי. stereotactic radiosurgery הינו טיפול ניתוחי המשלב מתן של קרינה במהלך הניתוח. הקרינה מרוכזת ובעוצמות גבוהות ישירות אל הגידול, כך שהיא פוגעת רק בגידול עצמו ולא ברקמה הבריאה מסביב לו. טיפול זה הינו אלטרנטיבה לטיפולי הקרינה הקונבציונלים, והוא מאפשר להפחית את רמות ההורמון בפחות טיפולים ותוך זמן קצר יותר.

למידע נוסף על שיטות הטיפול בגידולי היפופיזה לחצו כאן